Strona główna/Dla Uczniów/Pomoc dla Uczniów/Porady PSYCHOloga/10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom


10.09.2024

Problem samobójstw, szczególnie wśród młodych ludzi, jak pokazują statystyki, ma tendencję wzrostową, a równocześnie to problem bardzo rzadko poruszany zarówno w rozmowach prywatnych, jak i w działaniach profilaktycznych. Problem samobójstw w świadomości społecznej prawie nie istnieje, co utrudnia „ujawnianie się” i udzielanie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Każdy z nas w momencie kryzysowym może udzielić pierwszej pomocy, w ramach której ważne jest informowanie o konieczności wsparcia specjalistycznego. Bazą wszelkich działań (w tym pierwszej pomocy) jest opieranie ich na wiedzy, a często opieramy ją na własnych przekonaniach i stereotypach. Skonfrontujmy najczęstsze mity na temat samobójstw z wiedzą opartą na naukowych dowodach na ten temat.

Treść mitu (informacje nieprawdziwe)Prawda
  Osoby mówiące o samobójstwie tylko szukają uwagi.Mówienie o samobójstwie może być wołaniem o pomoc, dlatego każda wzmianka na ten temat powinna być traktowana poważnie.
  Osoby, które naprawdę chcą popełnić samobójstwo, nie mówią o tym.  Wiele osób, które myślą o samobójstwie, otwarcie mówi o swoich uczuciach i zamiarach.
  Jeśli ktoś przestaje mówić o samobójstwie, to problem minął.Zaprzestanie  rozmów na temat samobójstwa nie zawsze  oznacza, że problem został rozwiązany. Taka osoba  mogła zacząć  ukrywać swoje uczucia lub zdecydowała się na podjęcie działań. Niezbędne jest dalsze wsparcie i czujność.
  Jeśli ktoś naprawdę chce popełnić samobójstwo, nic go nie powstrzyma.  Większość osób myślących o samobójstwie nie jest na 100% zdecydowana.  Odpowiednia pomoc i interwencja mogą uratować życie.
  Ktoś, kto próbuje popełnić samobójstwo, jest po prostu słaby.    Samobójstwo często jest efektem poważnych problemów psychicznych, np. depresji, która może osłabić zdolność osoby do radzenia sobie z trudnościami. Samobójstwo nie jest zatem oznaką słabości.
  Samobójstwo dotyczy tylko osób z problemami psychicznymi.Samobójstwo może dotyczyć osób bez takiej diagnozy. Stresujące wydarzenia, kryzysy życiowe, stałe poczucie beznadziei również mogą prowadzić do myśli samobójczych.
  Gdy ktoś raz spróbuje popełnić samobójstwo i przeżyje, nie spróbuje tego ponownie.  Osoby, które przeżyły próbę samobójczą, są w grupie podwyższonego ryzyka i wymagają długotrwałej pomocy, a nie tylko interwencji.
  NIE WIERZ w MITY!  ODRUCHY POMOCY PŁYNĄCE z SERCA POŁĄCZ z WIEDZĄ 

Jeśli Ty sam myślisz, że nic dobrego Cię nie spotyka, nic Ci się nie udaje, świat jest zagrażający, a ludzie cię nie rozumieją, to pamiętaj, że wokół Ciebie są ludzie gotowi Ci pomóc. Szukanie pomocy, zwracanie się o nią, to oznaka dbałości o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj jesteś ważny dla innych, ale bądź też ważny dla siebie. Podaruj sobie czas rozmowy. Czekam na Ciebie w środy i czwartki w Centrum Wsparcia Ucznia.

Danuta Hryniewicz, psycholog

do góry